» Ahmet Telli şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Gülüm Çamlısoy - Gülümse Hayata

Yüklem Hafriyatı

Kanatılan iklimlerde, sırdaş bir serçe misali edindiğim mertebenin kıvancına dönük başım.

İrademin sınandığı ikilemler yükleniyorum günbegün; tozutan aklımın ıssız boşluğuna eklediğim resimleri kırpıyorum aklım sıra; indinde sırça köşkün boykot ettiğim o derin sessizlik.

Çapulcu bir imge kadar da nankör yazdığıma vakıf olduğum ama rahlemde sunumu hiçlik ile iştigal. Kara tahtanın köşesinde cezalı bir yanım, yarınlarıma atıfta bulunduğum ama dünümün de yakamdan düşmediği.

Aklı evvel satırlarda yüklem hafriyatı benimki:

Yaz.

Yaşa.

Yaşasan bile yâdsıma acıyı.

Yetin.

Debdebeli her bir yüklem ve emir kipinde boykot ediyorum bu sefer de özgürlüğümü yetmezmiş gibi sürgün cümlelerin istilasına uğramışken kendimi bildim bileli.

Baba yarım bir düş belki de karşımda hayal meyal gölgelerin oynaşı bir tını mertebesinde yine görkemli varlığınla selama durduğun.

Yas tahtamda yeni bir çentik:

Sev, say... sövdüğüm ise sadece saf yanım.

Sayıp sayıp nakaratını mimlediğim şarkıların heceleri.

Davulun sesi uzaktan nasıl geliyorsa sizin oralarda belki de bir sinek vızıltısı kıvamında okuduğuna vakıf olsam da ne düşündüğünü asla teyit edememenin getirdiği o sakar ve yansız yanım.

İşkillendiğim cümleler kurmamalıyım aslında güdümlü bir rehavet iken kalburüstü bir meal sunmalıyım gerek yargıladığım benliğimden arda kalan gerekse sunumu ile kurallarını çiğnemediğim öncelikle hayatın ve debdebeli yok oluşlara nazire eden bir bağlaç edasıyla nükseden satırların vebali yine asla yüksünmediğim ama bir o kadar yerin dibine geçmekle eş değer iken azıcık yüksek tuttuğum iç sesim.

Öykündüğüm şiirleri ırmak, heceleri ise hicvi yapmışken berrak gönlün uzamında tatlı bir kıvanç iken rahlesinde duyguların, köreldiğim z/amanlara tüm sitemim hele ki Mevla'ma dönük yüzümde hüzün ile eşleşen kanlı satırlarım.

Vebali büyük anlamsızlığı da çok derin ya sükût bildiğim?

Tünediğim ömrün kavşaklarında, sığındığım yüreklerde ise saklı tuttuğum isimleri ihbar ettiğim acılarıma da atıfta bulunduğum ve gölgeden uzak bir aklığı yine yüreğe pençelediğim.

Savruk hayatların densiz rotası belki de kıbleden uzanan ve elimi uzatsam dokunacakmışçasına. Dokunaklı seyrinde ödenen bedeller de cabası belki de maruz kalınası belki de önemsiz bir ayrıntıyı ihbar ettiğim her gözyaşımda boğulmaksa birincil vazifem ansızın belirecek o terennümü de sahiplenmek arzusu ile nakşeden iyilik perimin güncesine kazıdığım bir im kadar da tolerans sahibi yine de vakur ve sıra dışı ökçeleri yalnızlığın mimlemişken mutlu bir ayrıntıyı yine hibe etmenin ötesinde sahiplenilmeyi arz eden bir cümle kadar da davetkâr.- 5.5.2017 22:58:09

Yazarın Diğer Yazıları

Bu yazıya henüz yazılmamış.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri