» Ahmet Telli şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Gülüm Çamlısoy - Gülümse Hayata

Kırağı Çalan Öksüzlüğüm

Titreyen sancıları var belli ki rahvan zamanların kayıtsızlığında teselli bulduğum solgun gökyüzünden arda kalan kırlangıç sürüleri fazlasıyla sıkılgan ve söz birliği etmişçesine mesken tutmuşlar varmakla varmamak arasında.

Sorumlu tutulan sorunlu ve denksiz imgeler seğirttikçe sevk ediyorum düş bulutlarımı bir köşeden diğerine, yol bulmuş bir gölge kadar rağbet görmesem de sevecen tavrına o somurtuk isyanını yığmak kadar keyfe keder olması muhtemel belki de metazori.

Önceleri buz kesmiş sonrasını ise kestiremediğim.

Sonrasında hor görüldüğüm ve vakitlice soyutlanmak kadar da izbesinde yalnızlığın, çatık kaşlı bir silueti sen sanmışken çıkarken yokuş yukarı.

Senli benli taarruzlarındansa soluklandığım izafi bir mecra sadece sakıncalarını göz ardı etmekle kalmayıp koyu bir tüketilmişliğin haznesinde varlığımı idame ettirmek adına koşarken belli ki adımlamaktan fazlasıyla haz etmediğim.

Kayıtsızlığım nasıl bir cüret ola ki sonsuzluğu mesken tutmuş aşka meylettiğim bir güncede satır satır döşüyorum yüreği.

Hâşâ, demek belki de payıma düşeni soluyup, takıldığım ıssızlıkta akılsız bir ime rağbet gösterdiğim sıra dışı bir söylem hem de adsız güftelerde yol alan neşesiz notalar kadar da tamah yüklü.

Türeyen mi tüketilen mi?

Varlığına haiz olmaktansa sakıncalarını görüp uzağında dalmışken hayallere, bir nebze de olsa mutluluktan nasiplenmediğim döngünün rahmeti mi yoksa payıma düşenden fazlasıyla yetinmeyi bilmeyen kim ise fazlaca haz etmediğim?

Gönülsüz bir şarkının taarruzunda ve yenik düştüğüm o beylik cümlede, soluklanmakla eş değer bir sancı belli ki olmazın oluru bir kanmazlıkla içtiğimden ziyade kustuğum o rahvan imgelerin tekelinde ve buyurgan bir eda ile konuşlanmak kadar da olası doğrusu.

Kırağı çalan öksüzlüğüm.

Yetim düşmüş bir aşka gösterdiğim saygıdan fazlasını hak etsem de, silip başa aldığım aynı film karesi yine ve yeniden doğmaya ramak kala öldürdüğüm düşlerimden müebbet yediğim.

Zihniyetler sorguladıkça ve soludukça rahvan aşkı, bir imin isyanı ile geliyorum kendime. Göstermelik bir sevinç gösterisi belli ki galip gelmenin verdiği o sarhoşlukta uzak kılındığım hangi meclisse tarafınca boykot edildiğim öylesine bir ıssızlık, her ne kadar ifa edeceğimden öte o doğurgan ve buyurgan hüznü es geçme ihtimalimin de olmadığı.

Tüneyen akılsız başın bilinçaltında, horlayan ve kaynayan ne çok tahakküm hem de yalıtılmışlığı kadar yanılgıları da düş kırımı bir tehdide yenik düşen. Mazlum ya da mağdur belli ki bir o kadar da mağlup yine de kayıtsızlığın ritüeline takılı kalmış bir isyanın rotasında, gömülü kıldıklarımdan ummadığım bir kayıtsızlıkla aşkı ömre heba eden en münafık edim şu pervasızlığında yol bulmak adına yolum ne zaman kesişse en sakıncalı ama bir o kadar hayata anlam katan pervasızlığı kadar da umarsızlığı boyunu aşmışken.


- 4.3.2017 22:30:31

Yazarın Diğer Yazıları

Bu yazıya henüz yazılmamış.

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri