» Cezmi Ersöz şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

18.07

2010

Dolapta Pekmez Yala Yala Bitmez

Sönmez Korkmaz


Efendim aşk sofrasına oturan önce ne bulduğunu bilmez. Sevgi emek ister, aşkta emek yoktur. O ansızın gökten önüne kuruluveren sofra gibidir. Ne var ne yok tüketirsen sancısı mutlaka seni bulur. Sevgi sofrasına oturan, önce hazırlığını yapar, sofrada nelerin olması gerektiğini bilir. Sofrada bir tatlı gibi saygının da bulunması lazım geldiğini düşünmüştür örneğin. Her yemeğin içine bir tutam sadakat karıştırır. Fedakarlık suyu ile pişirir çorbasını, benlik kaşığını sevdiğine verir. Hayranlık ana yemektir sofrada, karşılıklı yenir. Aç kalkmaz bu sofranın müdavimleri lakin doymaz da. Bu yüzden her gün kurulur sofra. Her gün farklı kıvamda.

Aşk sofrasına oturan aşık ne bulduğunun farkındadır, ne tadın, ne de kıvamın. O yalnızca Mevlana misali açtım... yedim... kandım diyecektir. Fakat doyduğunu fark edecektir.
Sevginin haleti ruhiyesinde süreklilik vardır. Aşk bir 'an' dır. O uzun süre taşınamaz olandır. Sofradan kalkan aşık için gerisi yalandır. Aşık artık o anı arayandır. Bulamazsa yanandır.

Sevgi akla boyun eğendir. Aşk akla boyun eğdiren. Sevgi içine düştüğü yeri dile getiren aşk içine düşürdüğü kişiyi vecde getirendir. Velhasıl yarenler, sevgili ipe un serilmeyeceğini bilir. Aşık ipe un seren kişidir.

Sen de ey sofradan nasibini almış aşık bak dolapta pekmez yala yala bitmez.Öyle ise Ayşecik cik cik cik , Fatmacık cık cık cık sen bu oyundan çık.


Sönmez Korkmaz

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: aşk-sevgi-emek bk

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri