» Cezmi Ersöz şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

03.01

2010

Şiir Paylaşımı İçin WEB Sitelerinde Bulunması Zorunlu Temel Özellikler Meselesi

Orhan Tiryakioğlu


Merhaba şair/okur dostlar,

Genel olarak sanal paylaşım ortamlarında (şiir WEB sitelerinde, çok az sayıda e-posta gruplarında) şair, şiirlerinde seçeceği temaya, biçeme, kurguya karar vermesi, diğer şiir niteliklerinden hangisinde ilerleme göstermesi veya yoğunlaşması gerektiğini anlaması için bu sitelerde bazı temel özelliklerin bulunmasını ister.

Şiir WEB sitelerinin okunurluk oranlarının kaliteyi yükselttiği dikkate alınırsa, okurların hangi şiiri daha çok tıkladığı veya beğendiği ölçütü çok önemli. bu nedenle, şairin çok okunan şiirini belirlemesi, doğrultusunu bu geri bildirime dayalı olarak değiştirmesi ve bu yolla kendisini geliştirmesi için, şiirlerinin okunurluğa göre sıralanması çok yararlı bir site özelliği ve bir sayfada görülmesi de büyük kolaylık olacaktır.

Okurun hangi şiiri daha çok tıkladığı veya beğendiği konusu, özellikle iyi niyetli şairler için çok değerli bir bilgidir. Çünkü gelişmek için, kendi ile barışık olmak zorundadır, yapamıyorsa kendini kandırmaz, işi bırakır. Bu nedenle doğruları yansıtan bir sayaç değeri, onun kendine ve sanata yaklaşımının dürüst kalmasını sağlar. Yapay olarak okunurluğunu yükseltenler konumuz dışında kalıyor zaten. Çok okunur gözükse de, yeni okurlar sayacı yüksek şiirden bir şey anlıyor değiller.

Diğer taraftan, şiirlerinin, şiirlerine yapılan yorumların da bir sayfada toplanması veya html/zip olarak indirilmesi, şairin arşiv oluşturması açısından yararlı olacaktır. Yorum sayılarının, yeni yorum varlığının belirgin bir ibare ile belirtilmesi de, sayıları yüzleri bulan şiirler içinde, şairin gelişmeleri daha çabuk izlemesi açısından gerekli bir teknik kolaylık niteliği sergilemektedir.

Bu durumda, şiir WEB sitelerinin bir şair için yararlı özellikleri bünyesinde bulundurması ile, okurlara (gerçek üyelere) daha düzeyli bir hizmet sunulması anlamı da kapsanmış olacaktır. Bu özelliklerle birlikte şairler, daha kolay gelişmelerini ve yaygın okuyucu ağına ulaşmalarını sağlayacak olan WEB sitelerini seçeceklerdir.

Öte yandan, birkaç şiir WEB sitesinde birden üye görülen şairler açısından değerlendirildiğinde, sadece bir sitede bulunan şiir popülaritesi özelliğinin yeterli olmadığı anlaşılacaktır. Çünkü farklı şiirlerin popüler olmasından gözlendiği üzere, şiir sitelerinin farklı okur kitlelerine hitâp ettiği dikkate alındığında, her sitede bir sıralamanın olması gerektiği görülmektedir.

Saygılarımla.


Orhan Tiryakioğlu

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Şiirkolikte kayıtlı 64 yazısı bulunmaktadır.

Orhan Tiryakioğlu yetkili üye konumundadır.


Orhan Tiryakioğlu denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri