» Ümit Yaşar Oğuzcan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

08.06

2018

Kaybeden Olmak Istemezsin Değil Mi?

Selin Özdemir

Bu öykü, 09.06.2018 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.Ben.. bazen oturup düşünüyorum da.. hayatı, kelimeleri, kavramları..
Ve bazen de sadece bir kelimeyi.. bir duyguyu...
Bir süredir kendimi karamsar hissediyordum. Hayattan bezmiş, sıkılmış, yorulmuş.. Sonra bir gün bunu fark ettim ve durdum dedim ki: " Hayat kısa. Hemde yetisemeyeceğimiz kadar hızlı. " bunu düşünmek istedim biraz. Neden? Bu açıdan bakılınca adaletsizlik değil mi bu?! Hem kısa hem hızlı! Belki öyle.. belki adaletsizce geliyor!
Ama belki de değil.?
Kalk ve açını değiştir!! Alışmışsın oturmaya! Alışmışız oturduğumuz yerden gördüklerimizi kabullenmeye!!! Düşünmüyoruz ki artık. Sormuyoruz NEDEN diye?
Zaman hızlı. Çünkü Acele edelim diye. Ve kısa. Kıymetini bilelim diye. Artık bir şeyleri ertelemeyelim diye. Belki yapman gerekenin farkına var diye...
Bakın aklıma ne geldi? Insanlar normal hayatta vücut kapasitelerinin % 50 sini kullanırlarmış. Eğer biraz çabalarsa % 75 ini de kullanabilirlermiş. Lakin % 100 ünü kullanabilmek için ölüm korkusu gerekirmis. Burdan yola çıkarak demek istiyorum ki; bir insanı korkuyla harekete geçirmek her zaman yanlış değil yani. Ölümü düşünmek ve harekete geçmek gerekiyor. Zamanın yeterince uzun olmadığını kavrayıp bazı şeylere cesaret etmek gerekiyor.
Hayat karamsar olunacak, depresyona girilecek kadar ne değersiz ne de uzun. O an varsın, beş dakika sonra yoksun belkide. Anlık her şey.. Abartma dünya hayatını. Büyütme gözünde. Ama demek istemiyorum ki umut etme hiç bir şeye dair! Aksine umudunu da kaybetme. Ne zaman öleceğini bilmediğin gibi ne kadar güzel şeylerin seni beklediğini de bilemezsin. Sen çalış ,sabret olacağı varsa olur. Olmadiysa da demekki hayırlısı değilmiş de geç. Üzme kendini. Seni sen düşüneceksin bu hayatta. Ben ya da başkasından bekleme. Çünkü beklenenler hiç bir zaman gelmez. Demedi deme! Yoksa kaybeden sen olursun Haberin Olsun.

Selin Özdemir

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri