» Yılmaz Erdoğan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

29.08

2017

İnce Ruh

Filiz Karaca

Bu öykü, 29.08.2017 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.

Bilmeden içimde biten dünyayı, bir kenara sıkıştırmışçasına hiçe sayarak yaşayabilirim belki. Kısmen öfke dolu, kısmen sevgi ve kısmen de mutluluk. Sonuncuyu bulabilmenin olasılığında kaybolmak değil niyetim. Başlangıç saydığım bu noktayı nihai sonlandırabilme gayretindeyim nicedir. Peki, bunca iç bitkinliğine rağmen, yine de ufak bir ışık bulabilmek için çıkabilecek miyim mücadelenin derecesine? Tipik bir ruh yorgunluğu yaşamıyorsam eğer, gerçek noktada, olduğum yerin mutlak katını bilmem gerekiyorsa ve ben bu yorgunluğun bir sonunun olamayacağını bütün duygularımla hissediyorsam, kısmen mutluluk yaşayabilmem ne derece gerçek sayılabilir?

Hep en fazlasıyla yutkundum hayata; hep bir klişenin ortasında güler yüz takınan, içini yalnızca kendi dinleyen, ucu bucağı kimsesiz bir canlı gibi; kimliksiz, gerçeksiz, hayaldaş, beyninin içini yaşarken, gerçek yaşamını unutan düşsel biri gibi.. Koca bedeninin arasında sıkışmış, koşmayı, uçmayı, yüzmeyi, süzülmeyi bekleyen ruhunu her defasında geri plana atan biri. Ve ben hep en fazla susan oldum hayata; susmak benim için en büyük kaçış aralığı oldu. Tutunulan tek bir şey vardı çünkü; dıştan tüketilecek kelimeler bende yoktu. İnsanların ortasına geçip, avaz avaz, 'Ben Buyum!' diyebilmenin anlatımı yoktu benim ruhumda. Kayıp gibi görülebilir bu ama insan hiç sahip olamadığı bir hisse nasıl kayıp lakabını takabilir ki?

Farketmeksizin ortasına düştüğüm kapanı sildim, bozdum, yıktım bugün. Küçük ve sessiz bir bedende doğrulmayı bekleyen ruhumu sahipleniyorum artık. Benim için dıştan da içten de bağrılması gereken yalnızca bu çünkü.

28/08/2017

Filiz Karaca

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: tüm-ince-ruhlara

Şiirkolikte kayıtlı 95 yazısı bulunmaktadır.

Filiz Karaca yetkili üye konumundadır.


Filiz Karaca denemeleri

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri